Co pisać na Facebooku – najlepsze pomysły na posty

Co pisać na Facebooku – najlepsze pomysły na posty

Jeśli masz swój fanpage na Facebooku lub prowadzisz swój profil w formie biznesowej pamiętaj by dawać swoim fanom interesujące ich treści regularnie! Skoro Cię polubili – to znaczy, że możesz im dać coś interesującego – nie zaniedbuj ich!

Bardzo często słyszę pytania od naszych Klientów o pomysły na posty na Facebooku. Każdy fanpage jest inny i każdy powinien być inaczej prowadzony, mieć swoje podstawowe założenia.

Po pierwsze więc wypisz sobie zadania – cele, jakie Twój fanpage ma spełniać:

  • czy dzielić się wiedzą
  • czy informować o wydarzeniach
  • czy bawić
  • czy informować o nowych produktach
  • czy zachęcać do interakcji i aktywności
  • czy budzić emocje

Po wybraniu choćby jednej z wymienionych kategorii możesz zastanowić się nad tym, jakie typu postów chcesz udostępniać. Wybór pomysłów jest nieograniczony, ale poniżej przedstawiam kilkanaście najważniejszych przykładów.

LINKI DO POSTÓW NA BLOGU, ARTYKUŁÓW – jeśli masz swoją stronę www, bloga – warto udostępniać swoje wpisy, artykuły, oferty na Facebooku. Pamiętaj, że mało kto będzie spędzać na Twoim fanpage pół dnia, aby przescrollować wszystko w dół, więc od czasu do czasu warto na nowo wrzucić takie linki.

TWOJE HISTORIE Z ŻYCIA WZIĘTE – opowiadaj o tym, co dzieje się w Twojej pracy, firmie. To pozwala zaprzyjaźnić się z Tobą, poznać Cię bliżej. Historie z życia wzięte mogą inspirować i dawać podpowiedzi innym. Pamiętaj, aby opowiadając o osobach mieć pewność, że zgodzą się na podanie ich danych albo pisz o nich anonimowo.

TY – daj się poznać swoim fanom, pokazuj swoje zdjęcia, pisz od siebie, pokazuj, gdzie bywasz, co robisz – oczywiście chodzi o wizerunek ten związany z tematem Twojego fanpage. Prywatne fotki z imprez itp zostaw dla osobistych znajomych;-)

WARTOŚCIOWE LINKI – to takie linki z innych stron i fanpage, które zostały stworzone przez inne osoby, a mogą być interesujące dla Twoich odbiorców! Jeśli chodzi o wiedzę, informacje, wydarzenia, inspiracje – warto dzielić się tym, co ciekawego znajdujemy w internecie.

NAGRAJ FILM – kilka słów bezpośrednio od Ciebie działa na fanów lepiej niż jakikolwiek post. Możesz nagrać film telefonem i dodać jako post, możesz też uruchomić streaming LIVE – ten materiał video też zostanie zapisany i pozostanie na Twojej stronie.

DOBRE ZDJĘCIA – zamieszczaj zdjęcia, które przyciągają wzrok! Zrób album albo karuzelę zdjęć! Możesz wykorzystać zdjęcia zrobione samodzielnie lub skorzystać z banków zdjęć – tych darmowych lub płatnych. Pamiętaj o przestrzeganiu zasad praw autorskich.

GRAFIKI – coraz modniejsze są ręcznie wykonane grafiki, rysunki. Samodzielne narysowanie tego, co chcesz przekazać pozwala fanom lepiej zrozumieć Twoją wiadomość niż przy czytaniu tekstu. Nie masz pomysłu co i jak narysować – zerknij na pomysły w google pod hasłem “visual thinking icons”, skorzystaj z canva.com

ZŁOTE MYŚLI/CYTATY – to bardzo popularna forma na facebooku. Korzystając z darmowych narzędzi online takich jak canva.com możesz przygotować przejrzyste i atrakcyjne grafiki z tekstem. Warto, aby zawsze miały swój konsekwentny styl (patrz: identyfikacja wizualna marki)

DZIEL SIĘ WIEDZĄ – dodawaj posty, które są związane bardziej i mniej bezpośrednio z tym, co robisz na blogu. Znajdując nowe tematy, nowe informacje – przekazuj je swoim fanom. Będą Ci wdzięczni, że nie trzymasz tego tylko dla siebie!

CYKLICZNE POSTY – możesz ustanowić jeden lub kilka dni w tygodniu, kiedy kontynuujesz posty na jeden temat złożony w cykl. Dzięki temu zachęcasz fanów do wracania na Twój fanpage.

PYTAJ – pytać możesz zarówno poprzez stworzenie ankiety, jak i zadając pytanie jako zwykły post. Pamiętaj, aby pytanie było atrakcyjne dla Twoich odbiorców – może to być opinia o jakimś produkcie, może to być poszukiwanie rozwiązania jakiegoś problemu, prośba o polecenie lub znalezienie czegoś. Wszystko zależy od tego, o czym jest twój fanpage.

PROPONUJ – proponuj fanom różnego rodzaju akcje, wyzwania, zadania do wykonania. Mogą podzielić się swoją wiedzą, mogą zaprezentować coś swojego, wrzucić swoje zdjęcia czy wykonać proste nagranie video. Dzięki temu będą czuć, że mogą angażować się z Tobą w działania.

WYDARZENIA – twórz i polecaj wydarzenia. Nie muszą to być tylko realne eventy i spotkania, wydarzeniem może być np. dzień pod hasłem, które wymyślisz. W wydarzeniu fani mogą dodawać swoje posty i reakcje na zaproponowane działanie.

RECENZJE – podziel się recenzją książki, artykułu, wydarzenia, które miało miejsce w temacie związanym z Twoim fanpage. Jesteś przecież ekspertem! (patrz: 5 zasad bycia ekspertem w swojej branży)

WYMIANA LINKÓW – twórz posty, w których fani mogą pochwalić się linkami do swoich działań. Dobrym działaniem jest tutaj  wprowadzenie zasady “coś za coś” – za publikację swojego linku trzeba obejrzeć inne trzy linki i zostawić komentarz. Dzięki temu Twoi fani mogą się wzajemnie poznawać.

NAGRADZAJ – możesz rozdawać realne nagrody, ale nagrodą może być też opublikowanie linku, zamieszczenie czyjegoś zdjęcia czy polecenie.

PODARUJ DO POBRANIA – przygotuj poradnik czy artykuł do pobrania albo grafikę, którą mogą za darmo pobrać odbiorcy.

Wybierając pomysły na posty zawsze pamiętaj, aby były przydatne dla Twoich odbiorców. To najlepsza gwarancja sukcesu na Facebooku! Pamiętaj też, że Facebook zwiększa zasięgi postów, które otrzymują nie tylko lajki, ale również komentarze i udostępnienia!

*******************************************************************************************************************

Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy w założeniu Fanpage na Facebooku lub jego prowadzeniu – napisz do nas: Wizerunek w Internecie

Autor: Aneta Ankiewicz MIND-WAY