Po co płacić za SEO, optymalizację i pozycjonowanie?

Po co płacić za SEO, optymalizację i pozycjonowanie?

5 sposobów na SEO, optymalizację i pozycjonowanie – czyli o Mercedesie w garażu

Wyobraź sobie, że masz nowego Mercedesa – lśni pięknym lakierem, mruczy przyjemnym dźwiękiem silnika, otula miękką i przyjemną tapicerką twoje plecy, jest wyposażony w najnowocześniejsze technologiczne nowinki … ale nie możesz nim wyjeżdżać z garażu!
Coraz częściej taki los spotyka strony internetowe. Za prawie darmo nieznani wykonawcy przygotowują piękny wygląd strony z wyselekcjonowanymi z internetu zdjęciami, jednak tak samo jak twój Mercedes zamknięty w garażu, twoja strona internetowa jest niewidoczna dla osób z zewnątrz! Koszmar? O ile Mercedes może służyć tylko jego posiadaczowi, o tyle strona internetowa z założenia ma być wizytówką w internecie i właśnie dlatego potrzebuje optymalizacji SEO i pozycjonowania, aby wyruszyć w świat!
Nie wnikając w definicje słów SEO (ang. Search Engine Optimization), optymalizacja i pozycjonowanie oznacza, że nie wystarczy strony internetowej tylko być. Potrzebne są działania optymalizujące i pozycjonujące.

1. Najważniejsze jest odpowiednie zbudowanie od podstaw strony internetowej, aby była widoczna w wyszukiwarce Google dużo lepiej niż taki przykład:

Firma taka jakaś
www.firmatakajakas.com.pl
nowa strona, joomla, PG-/04/2016, robots.txt, just another page

a mogłoby być:

Firma taka jakaś
www.firmatakajakas.com.pl
Firma “Taka Jakaś” to innowacyjne przedsięwzięcie na rynku ofert pracy i rekrutacji. Bezpośrednio, szybko, bez opłat, z pomocą doradcy zawodowego rekrutujemy najlepszych specjalistów. Aktualne oferty pracy: Kraków: Stanowisko Managera Hurtowni, Poznań: Manager Restauracji.

2. Drugim ważnym elementem jest zawartość – bardzo często za tanie pieniądze wydane u szybkich wykonawców stron (przy tanich kosztach pewnie i bez faktury) okazuje się, że nikt nie doradził właścicielowi strony jakie treści powinny się na stronie znaleźć, co więcej zdarzają się treści wrzucone przypadkowo lub testowo na etapie powstawania strony “czy się Klientowi spodoba” i takie już pozostają na wieczność internetową. Łatwo to zauważyć, gdy na stronie pojawiają się linki typu:

http://firmatakajakas.com.pl/0046789222cat/testowe-bajery/testoweogloszenie2c.jpg

a mogłoby być:

http://firmatakajakas.com.pl/oferty-pracy/krakow/manager-hurtowni.jpg

czyli nawet dla człowieka zrozumiałe, to tym bardziej dla wyszukiwarki Google i innych.

3. Często zamawiając stronę internetową właściciel Firmy nie posiada własnych grafik, zdjęć i korzysta z niczym nie poskromionej wolności i artystycznej twórczości wykonawcy strony. Niestety zdarza się później tak, że fotki z internetowych banków zdjęć spotykamy na podobnych tematycznie stronach. Grafiki i wszelkie inne elementy na stronie powinny mieć odpowiednie rozmiary, aby naszego Mercedesa nie obciążać oraz odpowiednie nazwy plików, po prostu czytelne i normalne, zamiast “sze?%-powod&f-$eby-pieni&dz-straciX”. Polecam korzystanie z własnych zdjęć, przedstawienie prawdziwego obrazu marki zamiast “gotowców” z internetu.

4. Struktura i budowa strony internetowej to przewodnik korzystania z naszego Mercedesa: tutaj są światła, tutaj pasy bezpieczeństwa, tutaj można zatrąbić, a tutaj posłuchać muzyki. Więcej o tym we wcześniejszym artykule: “jak-zaprosić-odbiorców-na-stronę-internetową”

5. Linki do naszej strony są nie tylko jak drogowskazy dla potencjalnych odbiorców. Są ważnym elementem wydobywania naszego Mercedesa z garażu! Dzięki linkom pozycja naszej strony (stąd “pozycjonowanie” z niewidzialnego miejsca przesuwa się na widoczne w wyszukiwarce Google dla szukających naszej oferty. Powodują podnoszenie się na liście Google z pozycji 1000-ileś do widocznej wcześniej. Jedną z najbardziej polecanych aktualnie metod jest zamieszczanie linków w mediach społecznościowych, np. na Facebooku.

Te 5 sposobów na optymalizację SEO i pozycjonowanie strony internetowej trzeba wziąć pod uwagę, aby twój Mercedes nie był schowany w garażu, a zalśnił blaskiem i zamruczał w miejscach, gdzie zostanie zauważony i doceniony 😉

Więcej? Tak – jest dużo więcej! Dlatego warto korzystać z profesjonalnej pomocy!